İğneleri kendi kendinize nasıl uygularsınız?

 Resimciltaltı enjeksiyon yapılabilecek bölgeler 
Göbek deliğinin birkaç parmak altından sırasıyla 1 , 2, ,3 ve 4 numaralı bölgelerden yapılır

Tedaviye başlanan adetin 2. veya 3. günü en çok hata yapılan dönemdir. Maalesef ki bu dönem yumurta gelişimi için de en önemli dönemdir. En sık sorulan sorulardan bir kaçı; Reçete edilen ilacı bulamadım başka bir ilaç olur mu? Bugün başlamasam yarın ilaca başlasam olur mu? Verilen saatte ilacı vurmasam başka zaman vursam olur mu ?

Tümüne verilecek tek cevap: hayır olacaktır.

Tedavi size göre veya ihtiyaçlarınıza göre değil siz tedaviye göre hareket etmek durumundasınız. Çünkü hekiminiz ve hemşirelerimiz en uygun, en ideal olanı size sunmaktadır.

Bu durumla karşılaşmamak için ilaçlarınızı temin edeceğiniz eczaneye erken bir saatte gidip, reçete edilen ilaçların gelmesini beklemeli veya hızlı ulaşım imkanı olan veya elinde ilaç bulunan bir başka eczaneye geçmelisiniz.

Ayrıca tedavi için hazırlanma ve dosya açılma döneminde sekreterimize uğrayarak raporunuzun çıkıp çıkmadığını aralıklı olarak kontrol ederek, ilacınızı eğer katılım payı ile alacaksanız eczaneye gittiğinizde rahatlıkla temin edebilmeyi garanti altına alınız.


1) Aşılama veya tüp bebek tedavisi için puregon kalem reçete edildi ise lütfen izleyin

Karnınızdan uygulamanızı tavsiye ederiz.
Puregon, kartuş ve kalemi ayrı ayrı temin etmeniz gerekiyor. Bunun için eğitim hemşiremizle görüşmeden klinikten ayrılmayınız.2) Gonal F kalem reçete edilmiş ise lütfen izleyin

Yukarıdaki videoda ilk önce kalemi kullanıma hazır hale getirmek için 25 üniteye getirerek içindeki hava kabarcıkları çıkarılıyor daha sonra örnek olarak 150 üniteye çevrilerek günlük doz yapılıyor. Her bir çizgi 12,5 ünite ile ayrılmıştır.Size önerilen ve kağıda yazılan günlük dozu uygulamalısınız.
 Eğer kartuşunuz diyelimki bir süre kullandıktan sonra bitmek üzere siz 150 üniteye çevirdiniz ve 37,5 ünite eksiğiniz var. Yeni bir kalem alıp 37,5 üniteye ayarlayarak eksik  dozumuzu tamamlamamız gerekiyor.

(Puregon pen için ise istenilen dozu basmanıza rağmen kalem takılıp kalıyor ve bi yerden daha ileri gitmiyorsa kartuş bitmiş demektir. Takıldığınız noktayı işaretleyip kağıda not alın yeni bir kartuş takarak eksik dozu tamamlayın)3) Gonal F multidoz ( toz ve çözmek için sulandırıcı ) reçete edilmiş ise izleyin

Gonal F multidoz türkçe 

Türkçe videoda sanki her zaman 450 ünite yapıyoruz gibi anlatılmış , 450 ünite normal rezervi olan yumurtalıklar için çok yüksek bir dozdur!!! HEKİMİNİZİN ÖNERDİĞİ GÜNLÜK DOZU uygulamanız gerekiyor. Her hasta için bu doz farklıdır ve hem reçeteden hem de kontrolleriniz esnasında sorarak dozunuzu teyit edin.

Gonal F multidoz -- su ve toz karıştırılarak hazırlandıktan sonra birlikte verilen altta görülen enjektöre çekilerek istenen dozda yapılır her bir çizgi 37,5 ünite aralıklarla bölünmüştür. Burada 112.5 ünite, 187,5 ünite ve 262,5 ünitelerin yazılı olmadığı ara üniteleri kendiniz hangi çizgi olduğunu sayarak bulmanız gerekmekte. Piston tam çizgide olmalı az veya çok çekilmemeli. 37,5 75 112,5 150 187,5 225 262,5 300 337,5 375 412,5 450 
Resim

4) Ovitrelle uygulaması için izleyin5) Menogon veya Menopur uygulaması

Menogon sadece kas içine uygulanabilir. Kas içi enjeksiyonları sağlık kuruluşlarında yaptırmanız önerilir. Menopur ciltaltına ve kas içine uygulanabilir. Ciltaltına karın bölgesinden kendi kendinize veya sağlık kuruluşundan kas içine uygulamanız önerilir. Her ikisinde de kutudan 5 toz ve 1 ml'lik 5 çözücü çıkar. Her bir tozda 75 IU FSH , 75 IU LH bulunur. Her bir uygulamada kaç ampul enjekte etmeniz gerektiği size söylenir. Yüksek dozda kullanmanız gerekiyorsa örneğin her seferinde 300 ünite gibi 4 ampulun hepsini tek tek sulandırmak yerine 1 ml çözücüyü önce bir toza verip sulandırıp tekrar enjektöre çekip ikinci toza verip sulandırıp çekerek 4 tozu sulandırıp yapabilirsiniz. (75 ünite için 1 toz 1 su ,150 ünite için 2 toz 1 su, 225 ünite için 3 toz 1 su ...) 1 ml'lik çözücü ile 5 ampule kadar sulandırılabilir.6) Fostimon ve Merional uygulaması

Fostimon 75 IU ve 150 IU iki ayrı dozda tek toz ve tek sulandırıcı olarak piyasada bulunmaktadır. Her seferinde tek tek sulandırılarak kas içine veya cilt altına uygulanabilmektedir. Ciltaltı kullanım kolaylığı ve güvenilirliği açısından tercih edilir. Karın cildinden gonal f ve puregon uygulaması videolarındaki gibi uygulanır.

Resim

Merional aynı fostimon gibi 75 IU FSH ek olarak 75 IU LH  veya 150 IU FSH ve 150 IU LH içerir. Tek toz ve tek sulandırıcı olarak piyasada mevcuttur. Kas içine ve ciltaltına uygulanabilir.


       Resim                                   
              
Resim7) Cetrotide uygulaması için izleyin


Sarı iğne ucu ile sulandırın. Siyah uçlu iğne ile kendinize enjekte edin.

8) Orgalutran uygulaması için izleyin 

 

Bu içerik 01.03.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 153341 kez okundu.